Leczenie zachowcze
Próchnica zębów, której przyczyny opisane są w zakładce HIGIENA I PROFILAKTYKA dotyka bardzo wielu osób. Jest to choroba, którą można podzielić na etapy rozwoju.
- Pierwszy rodzaj zmiany to powierzchowna demineralizacja tkanek zęba (najczęściej dotyczy szkliwa) : jest to zmiana odwracalna. Zaobserwowana w początkowym momencie, może być całkowicie wyleczona poprzez poprawę higieny (dobrze rozpocząć w tym momencie terapię od profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym). Ząb może się całkowicie zregenerować. Czasem aby usunąć widoczne pozostałości na szkliwie korzystamy z preparatu ICON do infiltracji takich zmian (leczenie niewymagające znieczulenia, oraz pracy narzędziami).
- Kolejny etap rozpoczyna się kiedy bakterie docierają w głąb zęba i aby je zatrzymać i usunąć trzeba taki ząb oczyścić przy pomocy diamentowych narzędzi obrotowych. Zabieg przeprowadza się najczęściej w ZNIECZULENIU. Odbudowa zęba zależy od rozległości ubytku tkanek. Przy ubytkach małych i średnich wykorzystujemy materiały kompozytowe. Materiały te są dzisiaj standardem na świecie, ponieważ nie tylko odtwarzają właściwości funkcyjne zęba, ale także estetykę. Przy rozleglejszych odbudowach często korzystamy z rozwiązań protetycznych jak INLEY, ONLAY, OVERLAY lub KORONA PROTETYCZNA.
- Ostatni etap choroby próchnicowej rozpoczyna się kiedy bakterie wnikną do miazgi zęba (potocznie zwanej nerwem). Tutaj z pomocą przychodzi ENDODONCJA, czyli leczenie kanałowe.
Leczenie ubytków nie kończy się, na pracy lekarza, to tak naprawdę codzienna PROFILAKTYKA, od której zależy czas utrzymania wypełnień oraz szybkość rozwoju nowych ubytków próchnicowych. Bez współpracy ze strony pacjenta, wysiłki lekarza nie mają sensu, dlatego przykładamy dużo uwagi do instrukcji i kontroli prawidłowych nawyków higieniczno-dietetycznych (zobacz: HIGIENA I PROFILAKTYKA).
Leczenie zachowawcze to część specjalności stomatologicznej, której celem jest zachowanie zęba, dlatego lekarze coraz bardziej skupiają się w kierunku leczenia mikroinwazyjnego. Takie leczenie wymaga pracy w powiększeniu (LUPY, MIKROSKOP) i pozwala na maksymalne zachowanie zdrowych tkanek zęba przy jednoczesnym usunięciu tkanek chorych.
W naszym gabinecie korzystamy z LUP niemieckiej firmy HEINE, specjalizującej się w produkcji wysokojakościowej optyki zabiegowej oraz z MIKROSKOPU ECLERIS.
Endodoncja
Gałęzią stomatologii zachowawczej jest ENDODONCJA.
Ból zęba znany ludziom od wieków, jest najczęstszą przyczyna zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych.
Jeszcze do niedawna jedynym skutecznym sposobem leczenia było usuniecie chorego zęba i tym samym przyczyny bólu. Dzisiaj medycyna dysponuje lekami i narzędziami dzięki, którym stało się możliwe zachowanie zęba. Co najważniejsze dzięki szeroko stosowanym i SKUTECZNYM ZNIECZULENIOM możliwe jest praktycznie całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych.
Leczenie endodontyczne (inaczej kanałowe) polega na wyczyszczeniu wnętrza zęba (znajdują się tam chore tkanki i bakterie). Aby czyszczenie było maksymalnie skuteczne stosuje się leki i mikronarzędzia kanałowe. Następnie do oczyszczonego i suchego kanału wprowadza się lek, który utrwala się dożywotnio. Ostatnim etapem jest rekonstrukcja zęba tak, aby pełnił swoją rolę w zgryzie oraz miał właściwą estetykę.
Skuteczność leczenia kanałowego jest bardzo wysoka, dlatego stało się ono standardem terapeutycznym na świecie.
Na tak wysoką skuteczność ma również wpływ, szczelna i solidna odbudowa zęba po zakończonym leczeniu kanałów. Widoczny fragment zęba, czyli korona zwykle jest mocno zniszczony przez bakterie próchnicowe (lub urazowo), dlatego zaraz po wypełnieniu kanałów, należy przywrócić maksymalnie wytrzymałość zęba i jego wygląd.
Leczenie odtwórcze, może polegać na wypełnieniu korony zęba materiałem kompozytowym (plomba) lub na leczeniu protetycznym (korona protetyczna). Wybór metody zależy od warunków i jest ustalany indywidualnie dla każdego zęba.
Każdy ząb leczony kanałowo powinien być kontrolowany radiologicznie ( najlepiej RVG punktowe) przez kilka lat po zakończonym leczeniu, aby upewnić się, że organizm prawidłowo reaguje na przeprowadzone leczenie. Czasem bowiem, z uwagi na zróżnicowaną anatomię kanałów korzeniowych, istnieje konieczność ponownej rewizji kanału i ponownego leczenia przeciwbakteryjnego.
W zakładce ŚWIADOMA ZGODA NA ZABIEG znajdziecie Państwo szczegółowy opis możliwych powikłań związanych z leczeniem kanałowym. W razie niejasności zapraszamy na wizytę konsultacyjną, na której lekarz odpowie na Państwa pytania.