Higiena i profilaktyka

Bakterie występujące w jamie ustnej odpowiedzialne za niszczenie zębów są naturalną florą mikrobiologiczną i jak donoszą najnowsze badania ich obecność jest konieczna dla zachowania ogólnego zdrowia organizmu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jest ich zbyt dużo lub gdy dostarczamy im nadmiaru pożywienia.
Bakterie te przekształcają składniki pokarmowe w substancje kwaśne, a te bezpośrednio uszkadzają strukturę zęba. Na te dwa punkty mamy wpływ na co dzień prowadząc higieniczny tryb życia. W higienicznym trybie życia nie jest istotne samo oczyszczanie zębów, ale przede wszystkim PRAWIDŁOWE oczyszczanie i PRAWIDŁOWE nawyki dietetyczne.
Choroba próchnicowa jest zjawiskiem powszechnym odkąd stałym składnikiem naszej diety stał się cukier w swojej najprostszej postaci czyli znana nam na co dzień sacharoza oraz coraz częściej spotykana glukoza, fruktoza oraz syrop glukozowy i glukozowo-fruktozowy.
Istotnym punktem są tutaj oczywiście regularne wizyty stomatologiczne, podczas których lekarz lub higienistka stomatologiczna są w stanie instruować, korygować i przypominać o właściwych zachowaniach higieniczno-dietetycznych. Dodatkowo stała, regularna kontrola pozwala na uchwycenie najwcześniejszych zmian próchnicowych i innych patologii jamy ustnej i wyleczenie ich na wczesnych etapach rozwoju (leczenie ubytków próchnicowych, także zmniejsza ilość bakterii próchnicowych).
Instruktarz higieny jest najważniejszym etapem leczenia stomatologicznego i od tego zaczynamy kompleksową terapię jamy ustnej.
Następnym krokiem jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia zachowawczego (np.leczenie próchnicy). Polega on na usunięciu nadmiaru bakterii, kamienia nazębnego, złogów i przebarwień (skaling, piaskowanie, polerowanie). Po takim zabiegu można przystąpić do dalszej terapii, a pacjent przestrzegając zaleceń jest zabezpieczony przed chorobą próchnicową.
Podobny mechanizm dotyczy schorzeń tkanek przyzębia. Są to tkanki odpowiadające za utrzymanie zęba na” miejscu”. To jest kość, ozębna i cement korzeniowy czyli wszystko to czego nie widzimy, a co znajduje się pod dziąsłem. Prawidłowa higiena to klucz do leczenia, i na wczesnych etapach choroby rola lekarza, bądź higienistki sprowadza się głównie do instruktarzu, kontroli i profesjonalnego oczyszczania jamy ustnej.